Pensioen in 2027 mogelijk flink omhoog: hoeveel krijgt u erbij?

Voor ongeveer twee miljoen gepensioneerde Nederlanders kan 2027 een aangename financiële verrassing brengen. Bij verschillende grote pensioenfondsen wordt rekening gehouden met een flinke verhoging van het aanvullende pensioen. Bij sommige fondsen gaat het mogelijk om meer dan 20 procent. Maar hoeveel krijgt u er straks werkelijk bij?

Uit nieuwe berekeningen van pensioenadviseur Aon, die op 3 november 2026 door de NOS zijn gepubliceerd, blijkt dat gepensioneerden bij de tien grootste pensioenfondsen die begin 2027 overstappen naar het nieuwe pensioenstelsel gemiddeld ongeveer 17 procent meer aanvullend pensioen kunnen krijgen.

Voor voormalige ambtenaren en onderwijspersoneel wordt bijvoorbeeld een stijging van bijna 14 procent verwacht. Wie pensioen ontvangt vanuit de detailhandel, zou zelfs ruim 22 procent meer kunnen krijgen.

Het goede nieuws geldt niet automatisch voor iedereen. De verhogingen zijn voorlopig en kunnen nog veranderen.

man en vrouw op de bank in de woonkamer, gezellig

Welke pensioenfondsen verhogen mogelijk het pensioen in 2027?

Op 1 januari 2027 willen 37 pensioenfondsen overstappen naar de nieuwe pensioenregeling. Samen hebben zij ongeveer 7,7 miljoen deelnemers. Daarvan zijn er circa twee miljoen al met pensioen.

Aon berekende voor de NOS de mogelijke verhogingen bij de tien grootste fondsen die overstappen. Dit zijn de verwachtingen op basis van de huidige financiële situatie.

Pensioenfonds

Verwachte verhoging

ABP (overheid en onderwijs)

13,9%

PME (metaal en technologie)

12,6%

Pensioenfonds Detailhandel*

22,4%

Pensioenfonds Vervoer

18,1%

Pensioenfonds PGB*

20,8%

BPL Pensioen (landbouw)

21,7%

Philips Pensioenfonds

18,2%

Pensioenfonds ABN AMRO

15,3%

Rabobank Pensioenfonds

14,3%

Pensioenfonds VLEP (vleessector)

14,5%

De percentages zijn voorlopige berekeningen van Aon, geen officieel vastgestelde verhogingen. Pensioenfonds Detailhandel en PGB hadden op 3 november bovendien nog geen toestemming van De Nederlandsche Bank voor de geplande overstap.

Vooral de verschillen tussen de fondsen vallen op. Waar PME op een mogelijke stijging van 12,6 procent uitkomt, wordt bij Pensioenfonds Detailhandel rekening gehouden met 22,4 procent.

Ook binnen één pensioenfonds kan de uiteindelijke verhoging per persoon verschillen. Uw leeftijd en opgebouwde pensioenrechten kunnen daarbij een rol spelen.

Hoeveel extra pensioen kunt u per maand krijgen?

Een percentage zegt niet meteen hoeveel geld er daadwerkelijk bijkomt. Daarom hebben we een paar voorbeelden uitgerekend.

Stel dat u momenteel € 1.000 bruto aanvullend pensioen per maand ontvangt.

  • Bij ABP: een verhoging van 13,9 procent betekent ongeveer € 139 bruto extra per maand.
  • Bij PME: een verhoging van 12,6 procent betekent ongeveer € 126 bruto extra.
  • Bij Pensioenfonds Vervoer: 18,1 procent betekent ongeveer € 181 bruto extra.
  • Bij Pensioenfonds Detailhandel: 22,4 procent betekent ongeveer € 224 bruto extra.

Ontvangt u € 500 bruto aanvullend pensioen per maand? Dan betekent een verhoging van 17 procent ongeveer € 85 extra per maand.

Bij een aanvullend pensioen van € 1.500 bruto zou dezelfde verhoging neerkomen op € 255 extra.

Dit zijn rekenvoorbeelden. Wat u daadwerkelijk ontvangt, kan hoger of lager uitvallen. Bovendien zijn de bedragen bruto. Van de extra pensioenuitkering kunnen nog belasting en andere inhoudingen afgaan.

Let op: het gaat hier uitsluitend om aanvullend pensioen dat u via een werkgever hebt opgebouwd. De AOW van de Sociale Verzekeringsbank valt buiten deze percentages.

De opvallende verhogingen hebben alles te maken met de overstap naar het vernieuwde pensioenstelsel.

Pensioenfondsen beheren jarenlang het geld dat werknemers samen met hun werkgevers hebben ingelegd. Ze beleggen dit geld om ook in de toekomst pensioenen te kunnen betalen.

In het oude stelsel moesten pensioenfondsen aanzienlijke financiële reserves aanhouden. Bij de overgang naar de nieuwe pensioenregels wordt opnieuw berekend hoe het aanwezige vermogen over de deelnemers wordt verdeeld.

Een deel van het geld blijft nodig als reserve voor tegenvallende beleggingsresultaten. Ook moeten fondsen rekening houden met gemaakte afspraken over compensatie.

Wanneer er vervolgens voldoende geld overblijft, kan een deel daarvan aan de pensioenen van deelnemers worden toegevoegd.

Dat levert bij verschillende fondsen nu een opvallend gunstig vooruitzicht op. Pensioenfondsen hebben de afgelopen jaren financieel goede resultaten geboekt en beschikken bij de huidige stand over ruimte om hun deelnemers extra pensioen toe te kennen.

Deze extra verdeling wordt ook wel de invaarbonus genoemd.

Het gaat om een eenmalige verdeling van pensioenvermogen, maar voor mensen die al met pensioen zijn kan die leiden tot een blijvend hoger uitgangsbedrag voor hun maandelijkse pensioen. De uitkering kan in latere jaren nog wel veranderen.

Vooral voor gepensioneerde ambtenaren en onderwijspersoneel groot nieuws

ABP is het grootste pensioenfonds dat per 1 januari 2027 wil overstappen. Het fonds verzorgt onder meer de pensioenen van voormalige ambtenaren, leraren, politiepersoneel en andere werknemers bij overheid en onderwijs.

Alleen al bij ABP gaat het om ruim een miljoen gepensioneerden.

Volgens de berekening van Aon zouden zij gemiddeld bijna 14 procent meer aanvullend pensioen kunnen krijgen.

ABP zelf heeft dit percentage nog niet bevestigd. Het pensioenfonds maakte op 3 november bekend dat de financiële positie er gunstig uitziet, maar benadrukt dat de definitieve stand op 31 december 2026 doorslaggevend is.

Eind september bedroeg de dekkingsgraad van ABP 132,2 procent. Dat betekent dat het fonds tegenover iedere euro aan toekomstige pensioenverplichtingen ongeveer € 1,32 aan vermogen had.

Hoeveel daarvan uiteindelijk voor extra pensioen wordt gebruikt, hangt af van de afspraken over de verdeling en de persoonlijke omstandigheden van de deelnemers.

Wanneer ontvangt u het hogere pensioen?

De geplande verhogingen gaan uit van de overgang op 1 januari 2027. Dat betekent niet dat u het extra geld direct in januari op uw rekening ziet.

Pensioenfondsen moeten eerst hun definitieve financiële positie vaststellen en vervolgens de persoonlijke pensioenbedragen berekenen.

Bij ABP is al bekend hoe de eerste maanden van 2027 verlopen:

  • Januari 2027: u ontvangt nog pensioen volgens de bestaande regeling. Het nettobedrag kan wel veranderen door nieuwe belastingtarieven en andere jaarlijkse aanpassingen.
  • Februari 2027: u ontvangt voor het eerst pensioen volgens de nieuwe regeling, eventueel met een nabetaling over januari.
  • Maart 2027: u ontvangt het reguliere maandbedrag volgens de vernieuwde regeling, zonder de eventuele nabetaling over januari.

De planning kan bij andere pensioenfondsen anders zijn. Uw eigen pensioenfonds informeert u hierover.

Waarom is de verhoging nog niet zeker?

Er kan tot het einde van 2026 nog veel veranderen.

De hoogte van de pensioenreserves hangt onder meer samen met de rente en de ontwikkelingen op de aandelenbeurzen. Een dalende rente kan de financiële positie van een pensioenfonds verslechteren. Ook tegenvallende beleggingsresultaten kunnen ervoor zorgen dat er minder geld beschikbaar is.

Dat is niet alleen een theoretisch risico. In oktober daalden de dekkingsgraden van verschillende pensioenfondsen door veranderingen in de rente.

Daarnaast verschillen de afspraken per pensioenfonds. Bij sommige fondsen speelt bijvoorbeeld mee of bepaalde deelnemers in eerdere jaren pensioenverhogingen hebben gemist.

De verwachte 17 procent is dus geen gegarandeerde verhoging voor iedere gepensioneerde. Het is een gemiddelde schatting voor de grootste fondsen die begin 2027 overstappen.

Wat betekent een hoger pensioen voor uw AOW en toeslagen?

Een hogere pensioenuitkering is welkom, maar het is verstandig om verder te kijken dan het bruto bedrag.

Uw AOW verandert hierdoor niet

De AOW is het basispensioen van de overheid en wordt uitgekeerd door de Sociale Verzekeringsbank (SVB).

De verwachte pensioenverhogingen uit dit nieuws hebben betrekking op aanvullend pensioen dat via werkgevers is opgebouwd. Ze betekenen dus niet dat de AOW in 2027 ook met gemiddeld 17 procent stijgt.

De hoogte van de AOW wordt volgens andere regels vastgesteld.

Uw zorgtoeslag of huurtoeslag kan veranderen

Ontvangt u zorgtoeslag of huurtoeslag? Dan is het verstandig om uw inkomen voor 2027 opnieuw te controleren wanneer de definitieve pensioenverhoging bekend is.

Een hoger aanvullend pensioen kan ervoor zorgen dat u minder toeslag ontvangt. Daardoor kan uw uiteindelijke financiële voordeel kleiner zijn dan de bruto pensioenverhoging.

U kunt uw geschatte jaarinkomen aanpassen via Mijn toeslagen. Zo verkleint u de kans dat u later een bedrag moet terugbetalen.

Hoe controleert u of uw pensioen in 2027 omhooggaat?

Wilt u weten of u bij een van de genoemde pensioenfondsen pensioen hebt opgebouwd? Dat kunt u eenvoudig controleren.

Ga naar Mijnpensioenoverzicht.nl en log in met uw DigiD. Daar ziet u bij welke pensioenuitvoerders u pensioen hebt opgebouwd en hoeveel pensioen u ontvangt of naar verwachting gaat ontvangen.

Hebt u tijdens uw werkzame leven bij meerdere werkgevers gewerkt? Dan kan het zijn dat u pensioen bij verschillende fondsen hebt.

Controleer daarom ook de persoonlijke berichten van uw pensioenfonds. Daarin staat wanneer uw regeling verandert en welke bedragen voor u worden verwacht.

Een algemeen percentage uit het nieuws geeft een goede eerste indruk, maar uw persoonlijke pensioenoverzicht blijft uiteindelijk het belangrijkste.

Wat betekent dit voor uw inkomen in 2027?

Voor veel gepensioneerden is het vooruitzicht op een hoger pensioen bijzonder welkom. De dagelijkse kosten zijn de afgelopen jaren flink gestegen. Extra inkomen kan daardoor meer ruimte geven voor boodschappen, energiekosten, een uitstapje of andere uitgaven.

Toch is een hoger bruto pensioen niet hetzelfde als evenveel extra koopkracht. Ook belastingen, toeslagen en prijsontwikkelingen bepalen hoeveel u daadwerkelijk meer te besteden krijgt.

Lees ook ons artikel over de koopkracht van gepensioneerden in 2027.

Tot slot

Voor ongeveer twee miljoen gepensioneerden ziet 2027 er voorlopig gunstig uit. De financiële positie van verschillende grote pensioenfondsen maakt flinke verhogingen mogelijk, soms zelfs van meer dan 20 procent.

Maar het definitieve bedrag staat nog niet vast. Daarvoor moeten de pensioenfondsen de resultaten van de laatste maanden van 2026 afwachten.

Houd de berichten van uw pensioenfonds daarom goed in de gaten. Begin 2027 wordt voor veel gepensioneerden duidelijk hoeveel er daadwerkelijk bijkomt.

Nu te bestellen: De Langer Thuis in Huis Gids(100+ pagina’s)!

✔ Hoe maak ik mijn woning levensloopbestendig?

✔ Welke handige hulpmiddelen zijn er?

✔ Heb ik recht op vergoedingen?

✔ Hoe kan ik woningaanpassingen financieren?


Van € 19,99 voor maar € 14,99!

Lees meer

Het is een prachtige gids waar ik echt heel veel aan heb. Het was nog mooier dan ik verwacht had.

Mevr. Elmendorp (83 jaar)

Langer Thuis in Huis gids voorbeeld 2

Veelgestelde vragen

Nee, niet iedereen krijgt automatisch een verhoging. Vooral gepensioneerden bij pensioenfondsen die op 1 januari 2027 overstappen naar het nieuwe pensioenstelsel kunnen profiteren. Hoeveel u erbij krijgt, hangt af van uw pensioenfonds en persoonlijke situatie.

Bij de tien grootste pensioenfondsen die begin 2027 overstappen, wordt een gemiddelde verhoging van ongeveer 17 procent verwacht. De voorlopige berekeningen lopen uiteen van 12,6 procent bij PME tot 22,4 procent bij Pensioenfonds Detailhandel. De definitieve percentages staan nog niet vast.

Nee. De verwachte verhogingen gelden voor het aanvullende pensioen dat u via uw werkgever hebt opgebouwd. De AOW wordt apart vastgesteld en is gekoppeld aan het wettelijk minimumloon. De AOW stijgt dus niet automatisch met hetzelfde percentage.

Bij een verhoging van 17 procent stijgt uw aanvullende pensioen van € 1.000 naar € 1.170 bruto per maand. Dat is € 170 bruto extra. Hoeveel u netto overhoudt, hangt onder meer af van de belasting die u betaalt.

De definitieve berekeningen volgen na het einde van 2026. Pensioenfondsen moeten eerst hun financiële positie op 31 december vaststellen. Daarna ontvangt u persoonlijk bericht over uw nieuwe pensioenbedrag. Het exacte moment verschilt per pensioenfonds.

Dat verschilt per pensioenfonds. Bij ABP wordt het pensioen volgens de nieuwe regeling naar verwachting voor het eerst in februari 2027 uitbetaald. Daarbij kan ook een nabetaling over januari zitten. Andere pensioenfondsen kunnen een andere planning hanteren.

Als uw pensioenfonds de verhoging per 1 januari laat ingaan maar deze pas later uitbetaalt, ontvangt u het verschil doorgaans met terugwerkende kracht. Bij ABP is hiervoor een mogelijke nabetaling in februari aangekondigd. Controleer de afspraken van uw eigen pensioenfonds.

Ja, dat kan. Als uw aanvullende pensioen stijgt, wordt ook uw jaarinkomen hoger. Daardoor kunt u minder zorgtoeslag ontvangen of uw recht op zorgtoeslag verliezen. Pas uw geschatte inkomen voor 2027 aan via Mijn toeslagen zodra u de nieuwe bedragen kent.

Ja. Een hoger inkomen kan gevolgen hebben voor uw huurtoeslag. Hoeveel u eventueel minder ontvangt, hangt af van uw totale inkomen, huishouden en persoonlijke omstandigheden. Controleer daarom uw toeslagen wanneer uw nieuwe pensioenbedrag bekend is.

Nee. Als uw pensioenfonds besluit de pensioenuitkeringen te verhogen, wordt dit automatisch verwerkt. U hoeft hiervoor geen aanvraag te doen. Wel is het verstandig om uw persoonlijke pensioenoverzicht en berichten van uw pensioenfonds te controleren.

Op Mijnpensioenoverzicht.nl kunt u met uw DigiD bekijken waar u aanvullend pensioen hebt opgebouwd. U ziet ook bij welke pensioenuitvoerders u pensioen ontvangt. Zo kunt u nagaan of uw pensioenfonds bij de aangekondigde veranderingen betrokken is.

Ja, dat is mogelijk. In het nieuwe pensioenstelsel kunnen pensioenuitkeringen sterker reageren op economische ontwikkelingen en beleggingsresultaten. Pensioenfondsen hebben maatregelen om grote schommelingen te beperken, maar een eenmaal verhoogd pensioen is niet voor altijd gegarandeerd.

Over dit artikel

Geschreven door

Redactie LangerThuisinHuis.nl

Laatst gewijzigd op

LangerThuisinHuis.nl helpt ouderen en hun naasten met betrouwbare informatie, praktische tips en onafhankelijke uitleg over zelfstandig en veilig thuis wonen. We schrijven over woningaanpassingen, hulpmiddelen, zorg, geldzaken en prettig ouder worden thuis.

Inhoudelijk gecontroleerd door

Redactie LangerThuisinHuis.nl

Dit artikel is redactioneel gecontroleerd op duidelijkheid, actualiteit en praktische toepasbaarheid, met gebruik van erkende Nederlandse bronnen.